Листівка

Тільки там, де було рисунок масляним олівцем або тушшю, то і на відбитку виходила повна копія цього малюнка. Процес можна повторювати багато разів. Крім чорно-білого (точніше: одноколірної, фарба могла бути будь-якого кольору) зображення,
робилися і кольорові. Для цього частини зображення, які відповідають різним кольорам, малювали на різних каменях, причому так, щоб малюнки потім при друку збіглися. Потім з кожного каменю окремо друкували частини майбутнього зображення потрібним кольором.В результаті отримували кольорове зображення на листівці.

Технологія друку з декількох каменів отримала назву хромолітографія і дуже широко використовувалася для виготовлення якісних кольорових листівок у другій половині XIX і початку XX ст. Розвиток фотографії та можливість виготовляти фотонегативи потрібних зображень привели до того, що цей спосіб стали активно застосовувати для створення друкованих літографських форм із зображеннями, близькими до фотореалістичної. Одним з таких способів стала фототипія. Друкованої формою служила скляна пластинка або металеву фольга, на яку наносився спеціальний світлочутливий розчин, що складається з желатину, а також біхромату калію або амонію. Поверхнисть каменю пртруювали кислотним складом. Протруєно ділянки змочувалися водою і відштовхували літографську фарбу, а на місця, де було завдано масляний малюнок, легко прилипала фарба. Літографський камінь закріплювався в литографском верстаті. Камінь добре змочуювали водою, потім валиком на зволожений камінь наносили друковану фарбу на основі оліфи, прикладаючи тільки до непротравленніх частинах каменю, в точності відповідаючи малюнку. Таким чином, виходила покрита фарбою друкована форма. Далі за допомогою літографського верстата паперовий лист після висушування даного

Листівка - добре знайомий усім поліграфічний продукт. Навряд чи знайдеться хоч один читач чоловік, у кого немає вдома листівок. Листівка цікава тим, що це один з основних поліграфічних продуктів, на якому прийнято було експериментувати в області. З само' своєї появи на світі у неї намагалися вкласти всі наявні на той момент досягнення поліграфії. Цей невеликий шматочок картону був необхідний для передачі побажань, створення настрою, вираз певних емоцій. Тому найпростіших поліграфічних прийомів, як правило, не вистачало. В листівки намагалися додати все, що тільки можливо. Більш того, саме їх друкували за допомогою найсучасніших на той момент способів друку. Перша поштова картка була випущена в Австроугорщені. 1 жовтня 1869 р поштовому обігу цієї країни з'явилася «кореспондентська картка» з видрукуваної маркою гідністю в два крейцера.
Під час франко-пруської війни 1870-1871 рр. У воюючих арміях Франції та Німеччини народилася ідея забезпечити картку ілюстраціями. Деякі з солдатів стали надсилати рідним поштові картки малюнками (не пропадати ж іншій стороні аркуша). Цю ідею швидко підхопили комерційні видавці і почали друкувати листівки з різними зображеннями.

За французької версії перша ілюстрована поштова картка (листівка) була випущена книгопродавців Леоном Бенардо з Бретані, за німецькою - книгопродавців і власником великої друкарні Августом Шварцем з Ольденбурга. У ті часи для друку листівок застосовували різні способи, які тільки починали напрацьовувати друкарні. Основним способом для друку листівок в той час була літографія. Цей спосіб був уже непогано розвинений і давав хороші результати, правда, був трудомісткий і дорогий. На відшліфовану пластину каменю (спеціальний сорт вапняку) за допомогою масляного літографського олівця або спеціальної літографської туші на масляній основі наносилось вихідне зображення.

Надрукована з труєного металевого кліше.

По суті, техніка виготовлення цієї листівки - високий друк, а перша «графічна» німецький листівка була Аугусто Шварца, віддрукована з літографського каменю.Техніка виготовлення цієї листівки - літографія (прямий офсет). Таким чином, фарба переходила на аркуш паперу.
А фарба виявлялася шарами на лист і копіювали напівтоновий негатив. У підсумку різні ділянки шару закріплювалися в різному ступені. Після цього пластину промивали за допомогою води, щоб змити не закріплені сіль, і просушували.
В результаті процесу фототипії на деяких ділянках шару, де вплив світла був незначним, утворювалися ледь помітні складки з практично не помітними між ними заглибленнями. В процесі друку фарба заповнювала ці дрібні поглиблення, в результаті чого на папір передавався незначний шар фарби. На ділянках, що зазнали більш сильному впливу світла, розмір складок виходив більше, так само, як і глибина між ними. Відповідно, і товщина шару фарби, переданої на папір, збільшувалася. У темних місцях зображення, друкарська фарба покривала всю поверхню шару. За допомогою фототипії можна було створювати поліграфічну продукцію дуже високої якості. Такий відбиток був здатний